Praca na statku bez kwalifikacji

Wiele osób uważa świat marynarzy za zamknięty obszar, do którego nie mają dostępu osoby bez wykształcenia morskiego, nieposiadające odpowiednich kwalifikacji uprawniających do pływania na statku. W rzeczywistości jednak praca na morzu bez doświadczenia (http://crewing.portalmorski.pl/oferty-pracy) jest podejmowana znacznie częściej niż mogłoby się pozornie wydawać. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że większość marynarzy na początku swojej kariery zawodowej pracowało zupełnie w innym miejscu, z żeglugą zaś swoje losy związało za sprawą zupełnego przypadku.

Jak podjąć pracę na statku?

Wiele osób uważa świat marynarzy za zamknięty obszar, do którego nie mają dostępu osoby bez wykształcenia morskiego, nieposiadające odpowiednich kwalifikacji uprawniających do pływania na statku

Autor zdjęcia: Trondheim Havn

Chociaż można odnieść wrażenie, że praca na morzu bez doświadczenia jest właściwie niemożliwa, bardzo wiele osób zaczyna swoją karierę w wyniku zatrudnienia na okręcie wycieczkowym w ramach pracy wykonywanej w czasie sezonu turystycznego. Jak najłatwiej znaleźć pracę w marynarce?

Dobrym sposobem jest przeglądanie portali dla marynarzy, na których armatorzy regularnie publikują najróżniejsze ogłoszenia i oferty pracy, mogące zainteresować osoby chętne podjęcia się zajęć na morzu.

Warto również odwiedzić najbliższy port, przystań, bądź siedzibę agencji morskiej.

Jeśli wśród swoich znajomych posiada się osoby zatrudnione w branży morskiej, można wykorzystać szansę i zapytać ich, czy nie wiedzą o jakichś brakach w załogach.

Oczywiście, praca na morzu bez doświadczenia nie może zostać podjęta na jakimkolwiek statku, jeśli dany marynarz nie posiada odpowiednich dokumentów. Wśród nich prawie zawsze znajdują się zaświadczenia o przebytych kursach, warto również posiadać jakąkolwiek wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej (http://www.bip.powiatgliwicki.finn.pl/bipkod/051/004). Z pewnością podjęcie pracy na morzu może być początkiem trwającej całe lata przygody, dlatego też warto rozważyć taką możliwość.